Programok

Április 1.

Az éjféli kelés, az óraátállítás, majd egy négyórás repülőút után még vasárnap reggel megérkeztünk Lisszabonba. A vendéglátó családok még aznapra különféle programokat szerveztek nekünk a márciusi nyárban: városnézést vagy éppen kirándulást az óceánpartra. Igyekeztünk erőt gyűjteni a hétfői naphoz. Az első dolog, amire sikerült rácsodálkoznunk, az az iskola udvarának közepén álló hatalmas pálmafa volt. Ezután mindenkit az iskolai könyvtárba tereltek be, ahol először is köszöntött minket a helyi iskola és a német iskola egy-egy Erasmus-koordinátora. A kitűzők kiosztása után kezdődött az ismerkedés a többi résztvevővel, játékos feladatok formájában. Körbevezettek minket az iskolában, illetve kaptunk egy rövid helytörténeti beszámolót is. A portugál iskola továbbá készült néhány prezentációval. Az ebédszünet után egy hétnyelvű szószedet létrehozásán dolgoztunk. Egy angol nyelvű lista tartalmazott alapvető kifejezéseket és szavakat. Ezekhez a kifejezésekhez kellett minden országnak a saját nyelvén hozzárendelni a megoldásokat a listán, melyet azután egy óriásplakátra rendeztünk, és kiraktunk a könyvtár mellé eső falra. Közben nagyokat nevettünk, mert megpróbáltuk egymás nyelvén kimondani a szavakat. Az egyes országok a két találkozó között eltelt időben kérdéseket szerkesztettek az Európai Unióhoz, a tagsághoz, az európai állampolgársághoz kapcsolódóan. A kérdésekből is készült lista, melynek segítségével mi diákok egymással készítettünk interjúkat. Estére zsongott a fejünk, mivel egyszerre használtuk a magyar nyelvet, az angolt, néha a németet, illetve a többi ország nyelvén ránk ragadt szavakat, viszont sikerült megismerkednünk egymással a csoporton belül. Az estét mindenki a vendéglátó családdal töltötte.

Április 2.

Kedden reggel minden országból kettéváltak a csoportok. Az egyik csoport nekikezdett a nemzetközi Street Art projekt megvalósításának. Ez volt a héten leglátványosabb, egyben legkimerítőbb feladat. Az olaszországi találkozó óta eltelt időben minden résztvevő iskolának ki kellett találnia egy-egy motívumot a We have a voice, vagyis Van hangunk témakörben. A tervünket megszerkesztve el kellett küldenünk a német iskolának, ahol is méretezték és egybefésülték az összes ötletet. A saját ötletet stencil formájában kellett Portugáliába szállítanunk, és ezek segítségével hoztunk létre egy hatalmas falfestményt az iskola belső kerítésén úgy, hogy a motívumokat felfújtuk a falra. A csoport másik fele mindeközben egy helyi graffiti művész workshopján vett részt, ahol is megismerkedtünk a graffiti történetével. Egy saját magunk által kreált motívumot pedig különféle stílusban fel is kellett dolgoznunk. A művész saját terveit és elkészített munkáit is volt alkalmunk megcsodálni. Az egyórás ebédszünetet követően a festők folytatták a munkát a falnál, a másik csoport pedig a könyvtárban egy további feladatot prezentált. Előzetes feladat volt egy podcast elkészítése minden egyes országnak egy saját mesével. Ehhez kellett egy feladatlapot is mellékelni, amely segített kitalálni a mese címét. Mi Mátyás király egyik történetét választottuk. Délutánra hideg lett, de közben elkészült a fal!

Április 3.

A harmadik nap egy buszos kirándulással kezdődött a Quinta do Mocho városrészbe. Leesett az állunk. Ez szinte egy nyomornegyed, amit úgy rehabilitáltak, hogy a házak falait 108 különböző műremekkel, főleg graffitival díszítettek. Ezeket összesen 20 nemzet 96 művésze készítette el a Bairro de Arte Pública elnevezésű projekt keretében. Ez a legnagyobb kültéri galéria egész Európában. Minden egyes mű egy szociális üzenetet közvetít. Az ott élők a szegénységből adódóan kénytelenek szembenézni egy sor problémával, melyekkel döbbenetes volt így testközelből szembesülni. A városrész egyik lakója kalauzolt minket végig a negyeden, és segített megérteni az egyes művek üzenetét. A hosszú séta után a busz elvitt minket a gyönyörű Parque Eduardo-hoz, majd lehetőséget kaptunk arra, hogy a várost egy kicsit önállóan is felfedezzük egy hosszabb séta keretében. Az utolsó programpont a MAAT - Museum of Art, Architecture and Technology (Művészeti, építészeti és műszaki múzeum) volt. Itt szintén kaptunk vezetést. A kiállítás témája egy lehetséges jövő volt, melyben kiemelt szerepet kapnak a robotok az élet különféle területein. Számunkra ez a kiállítás a tanult szakmáink miatt különösen izgalmas volt, de a látogatás sajnos rövidre sikeredett.

Április 4.

Csütörtökön kirándultunk a városon kívülre. Először is az óceánparti Cascaisba látogattunk el, ahol piknikeztünk egyet a parton a yacht kikötőben. Innen utaztunk tovább Európa legnyugatibb pontjához, amelynek a neve Cabo da Roca. Itt volt alkalmunk megcsodálni az Atlanti-óceánt. Innen indultunk tovább Sintrába, ahol ismételten idegenvezetővel volt lehetőségünk végigsétálni a Palácio Nacional de Sintra falai közt, amely korábban a királyi palota volt. Ezután a News Museum - ba mentünk tovább. Itt sok érdekességet tudhattunk meg a média és az újságírás fejlődéséről, és egy virtuális teremben kipróbálhattuk a műsorkészítést is. Ez a projekt egyik fénypontja volt. A tartalmas nap után a magyar delegációra egy külön feladat várt: az egyik vendéglátó család meghívott bennünket, hogy főzzünk nekik valamilyen magyar specialitást. Meg is főztük, meg is ettük, és örömmel jelentjük, mindenki túlélte!

Április 5.

Az utolsó nap délelőttjén a teljes csapat megszállta Lisszabon hangulatos belvárosát. Volt lehetőségünk körbemenni a 28-as villamossal, ami körbejárja a város nevezetességeit és megvenni a kötelező ajándékokat. Megkóstoltunk néhány helyi édességet is. Ezután visszatértünk az iskolába. Búcsúzóul mindenki megkapta a saját, Europe on Air - logóval ellátott pólóját. Sajnos rövid időnk volt a búcsúzásra, mivel a mi gépünk péntek éjjel indult. A többiek még részt vettek egy jó hangulatú záró bulin is, és csak szombaton indultak haza. Mi hajnali 5:25-kor landoltunk Budapesten.

© 2018 GLOBAL Consulting Ltd. 12 Pike St, New York, NY 10002
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started